Çarşamba, Şubat 08, 2012

AŞKIN TOKADI OKSİTOSİN?


Aşk hormonuyla henüz tanışmadıysanız buyurun efendim karşınızda Oksitosin. Yıllardır acı çektiğimiz uğruna kendimizi paraladığımız aşkın suçlusu da bulunmuştur artık. Lafı fazla uzatmadan sözü savunmaya verelim de önce bir kendisi anlatsın.

Oksitosin; doğumu kolaylaştıran, yüz tanıma ve duygusal ifadelerin yorumlama yeteneğini geliştiren, insanlarla kaynaşmakta kolaylık sağlatan, orgazmı doruklarda yaşatan, mantıklı düşünmeyi engelleyen, neşelendiren, güven duygusunu geliştiren, kadınların aşık olmalarını sağlayan hormon.

Ne kadar masum anlattı hormonumuz kendisini değil mi? Ohh efendim ne kadar güzel yanları da varmış, sabah akşam tok karnına bir ölçü alalım madem öyle. Herkesin en az senin kadar masum olmadığını kabul ederek lafa başlarım bende.

Sakinleştirici etkisi nedeniyle insanı sadece sistematiksel, etkisiz, kendi kaynaklarına kölelik edecek canlılar olarak yaşamasını isteyenler, ayaklanmalarda kullanmayı düşünüyorlar bu hormonu uyarırım.

Mantıklı düşünmeyi de engelliyor dedim peki dikkatinizi çekti mi? Vay efendim ben ne kadar akıllı bir kadın sevdim de saçma sapan hareketler yapmaya başladı diyorsanız tamamen hormonal dostum azıcık sabret normale dönecektir. Bu hormon yüzünden çiftler de tek bireylere göre daha az kafalarını çalıştırıyorlar.

Neyse konumuz aşktı di mi?

Şu kış günü götümüz donarken etrafınızda birileri, karlar ne kadar güzel değil mi bembeyaz, börtü böcekler cıvıldaşıyor, yapraklar bana sevdiğimin adını fısıldıyor diye dolaşıyorsa korkmayın o salağa da söyleyin hormonları çalışıyor.

Aşk adamı maymuna çevirir diye de büyüklerimiz boşuna söylemişler. Makak maymunlarında görülmüş ki bu hormonun salgılandığı çiftlerde birbirlerinin sürekli gözlerine bakmalar, yemeklerini paylaşmalar, sürekli ilgi göstermeler falan filan. Gerçi aramızda bir makak kadar olamayanlar da var di mi şekerim.

Onu görünce yemeden içmeden kesildim bir deri bir kemik kaldım diyen e be salak kardeşim yemek yemeye, bol bol su içmeye devam etmen gerekiyor ki hormonun salgılanmaya mutlu olmaya devam edesin. Zayıflamak isteyenler de daha sık âşık oldukları kişi ile görüşsünler altı aya kalmaz dal gibi olurlar demedi demeyin sonra.

Cinsel ilişki sonrasında kadınlar da daha çok sarılmayı tetiklerken, erkekleri uyku haline geçiren bu hormon yüzünden yıllardır kadınlar götünü döndü uyudu pezevenk dediler be. Siz de uykunuz geldi diye hemen gevşemeyin olmadı seni pamuklara sarmalar sarar gibi şarkılar dinleyin, dinletin.

Yalnız bu hormon salgılanmaya başladı mı alimallah Ümit Besen’den tokat yemiş Banu Alkan’a dönersiniz benden uyarması.

Yavaş yavaş bünyeyi terk ederken de uyuşturucu müptelası Tecavüzcü Coşkun gibi saldırganlaşabilir, oraya buraya çemkirir, öfke nöbetleri geçirip yukarıda söylediğim gibi mantıksızlaşabilirsiniz.

Baktın âşık olduğun adamla sarılamıyorsun evine bir hayvan al onu sev aynı anacım, salgılanmaya devam ettiğini göreceksin. Bir kedim bile yok diye şarkılar da söylemezsin sonra. Sevaba da girersin hem bir hayvan besleyerek olmaz mı?

Gene de siz sevdiğiniz hayvanı ay pardon adamı ay ne diyecektim ben, sevdiğiniz insana daha çok dokunun, daha çok sarılın. Geçip giderken fani dünyadan parmak izlerinize kazınsın sevdiğinizin dokusu, kokusu. 
Aşkla kalın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder