Pazar, Ocak 19, 2014

TEK TİP

Ne kadar tek tip bir topluma dönüştüğümüzün farkında mıyız?

Toplumdaki insan farklılığını ölçmek için en basit ana ihtiyaç malzemesi ayakkabıları incelediğimde durumun vahametini gözler önündeydi. 
Memlekette büyük markayız diye geçinenlerin ürünlerini incelediğimde bile bir farklılık yok. 
Ki farklılık derken marjinallik değil her tarz ve zevke uygun çeşitlilikten bahsediyorum. 
Hepsi birbirinin aynısı. 
Ülkenin kalbinin attığı İstanbul da bile bir kaç semtteki bir kaç mağazadan başka yerde farklı modellerde ayakkabı bulma şansınız yok!

Internet sitelerimizde de durum farklı değil. Büyük bir kısmı ise Çin'den getirilmiş kağıttan yapılmış gibi duran üstelik çok çok çirkin, ucuz görünümlü ayakkabılarla dolu. Ayak ve beden sağlığımızı ne derecede olumsuz etkilediğini ise henüz bilmiyoruz. 

Oysa açın İngiltere'nin herhangi bir ayakkabı firmasını, internetten satış yapan kanallarını inceleyin. 
Her çeşit, her insan ve her tarza göre farklı modeller göreceksiniz. 
Toplumdaki her insana hitap ettiğini de fark edeceksiniz. 
Bu farklılığın sebebinin aynı zamanda toplumu oluşturan bireylerin farklılıklarından, çeşitliliğinden kaynaklanmakta olduğu ise aklıma ilk gelen şey oluyor. 

Büyük bir ayakkabı markasıyız demek, yurt dışından belirli markaları getirip satmak demek değildir. Yurt içinde üretim yapabilmektir büyüklük, sermayenin ülkede kalmasıdır, gençlerin hayallerine tasarımlarına fırsat vermektir, istihdam sağlamaktır. 

Toplum olarak ne zaman ki gençlerimizin hayallerinin peşinden gitmeyi öğreniriz gideriz işte o gün tek tip olmaktan kurtuluruz. 

Sevgiler

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder