Cuma, Kasım 13, 2015

PERFUMUM: Zamanda Yolculuğun Kesilmiş Bileti

Zamanda yolculuk bir çok filme ve kitaba ilham olmuş insanoğlunun en büyük tutkularından biri olmaya hala devam ediyor ve bu tutku keşfedilene kadar da durmadan devam edecek. Şimdilik Marty Mcfly ile seyahat edemiyoruz ama, aslında hepimizin evinde bir zaman makinası var. Evet var, ne dediğinizi duyar gibiyim; Parfüm.
Direkt olarak beynimize bağlı en eski duyu organımız olan burnumuz, eskiye ve anılarımıza doğru kesilmiş seyahatimizin de bileti. Buradan Bilim insanlarına Doc. Emmett Brown'a sesleniyorum; zamanda yolculuğu bulmak istiyorsanız parfüme bakın, evet bakın. Siz bir makina bekliyorunuz ama ben yarın öbür gün yani gelecekte eterik bedenlerimizin dışında da seyahatin mümkün olacağını ve boyutlararası seyahat edeceğimizi düşünüyor ve düş'lüyorum.
Neyse efenim benim bu yazıyı asıl yazma amacım ise şöyle gelişti. Sıkı bir parfüm takipçisiyimdir, bir kaç sefer burnuma bir koku çalındı, deli gibi onu arıyorum, fakat aylardır bu parfümü bulamıyorum. Parfüm şöyle bir koku; tepe noktasında karabiber gibi baharatlı bir koku gelmesine karşılık sonrasında gözlerimi kapatıp beni bulutlara sürüklüyor. İşte bu anda duygularıma yenik düşüyor iyi bir tarif çıkartamıyorum. Parfümde beni cezbeden ilk nokta gözlerimi kapattırıp kapattırmayacağı. İşte o filmlerdeki gibi bir aşk yaşıyorum bazı kokularla.
Tekrar yazma nedenime gelirsem "Yaşadıklarımdan öğrendiğim bir şey var" demiyorum bir çok şey var, bunları da sizler için listeledim, keyifle okuyunuz efenim;
1) Teninizde denemeden asla koku almayın. Parfüm imzanız gibidir, aynı kokunun herkeste farklı     kokacağını asla unutmayın.
2) İnternette parfüm ile yapılan yorumlara asla ama asla inanmayın. Bire bir kullandığım ki yüzlerce orjinal parfüm kullanmışımdır öhömm, şekerli bir parfüm olmasına rağmen kullanmış olduğum parfüm için çiçeksi ve pudralı yazılması konusunda şoka hatta dumura uğradım.Hani içeriğinde bile yok yazdıkları varın gerisini siz düşünün. Arkadaşlar bildiğiniz işkembe-i kubaradan, oturdukları yerden sallıyorlar.
3) İnternette yapılan parfüm yorumcularının artık reklam trolleri olduğuna inanıyorum.
4) İnternette yapılan yorumlara göre parfüm alırsanız her 3 kadından 2'si gibi kokacağınızı da bilin.
5) Mağazalardaki satış danışmanı arkadaşlarında kendi zevklerine göre sizi yönlendirmesine izin          vermeyin. 1500 kilo makyajıyla beni karşılayan çok şuh, esmer bir abladan gündüz için ama pudralı bir parfüm istediğimi söylememe rağmen, gece ve seksi parfümlerle bana aşk yaşattıktan sonra bu kanıya vardım.
6) Mağazadaki genç arkadaşlar maalesef sıkı parfümcüler karşısında zayıf kalıyorlar. Bu da fast food parfümlere-sahtesi çıkmış kokulara yöneldiğinizin göstergesi hanımlar.
Diğer bir yazma nedenim ise; parfüm sektöründe 3000 adet kokuyu ayırt edebilenlere Burun diye hitap ediyorlarmış. Bende acaba bu zamana kadar kaç kokuyu kullandım ve biliyorum veya denedim diye kendimi zorlamak istiyorum. Bu kokuların hepsini hafızamdan yazacağım ve 3000'e varırsa Eyyy parfüm sektörü, Eyy Fransa, Eyyy Hunter, gör beniii diyeceğim :) kim istemez ki parfüm...
 1. Hermes - 24 Faubourg : Erkek kokuları bu kadar güçlü olunca kadın kokularını denemekten çekindim. Fakat adında anlaşılacağı üzere 24 saat etkisini sürdüren, ertesi gün bile acaba ne sıkmıştım bu koluma diye gezdiren, gece yarısı hatırlatıp beni uykumdan uyandıran parfüm. Tepe noktasındaki limonsu açılışı ile plaza havası yaratsa da 24. saatin sonunda amber ile güçlü plaza kadınını soyup içindeki romantik kadını dışarı çıkartmayı başaran koku. 
 2. Hermes - Erkek Koku Ailesi: Parfümde benim için en önemli etkenlerden biri teninizin kendi imzasını atmanıza izin vermesidir. Bazı kokular öyle güçlüdür ki sizin teninizin imza atmasına izin vermez. İşte Hermes parfümleri öyle güçlüdür ki, kendi kokunuz gerisinde kalır ama güzeldir. İşte  Plaza kokusu olarak adlandırılan Hermes ve koku ailesini, bir toplantıda güçlü görünmek istiyorsanız sahip olmanız gereken tek şey Hermes parfümü olarak yorumluyorum. 
 3. Agent Provocateur - Maitresse : Bu kokuyu ilk kokladığımda İkbal Aydın gibi bir Wohooo patlatmadım değil... Videosu ahanda burada (https://www.youtube.com/watch?v=CusBW1f2-kM) Tepe noktasında dahi masum zambak bahçesinden tokat atan seksi kadının kokusu. (Wallahi şu yorumdan sonra Agent Provocateur firmasından biri olsam direkt koli koli parfümleri yollardım) En kısa sürede edineceğim kendilerinden.
 4. Givenchy - Absolutely Irresistible : Bihter Ziyagil ile piyasalarca katledilen baharatlı ve kırmızı orman meyveleri ile açlış yapıp sonrasında tarif edemediği sexyliğe bürünen parfüm. Sonbahar aylarında gece sıkmanız halinde kendisini gösterir ve günlerce etkisi kalır-özel saklama yöntemimle. Girdiğiniz ortamda burun sesleri duyabilir, gizli gizli parfümünüzü içine çektiklerini hissedersiniz... Ama yazın tam tersidir ve yarım saat içinde parfüm o yoğun ağırlığı ile bitecektir. Bazı forum sitelerinde çakması bitince orjinalini almayı düşünenler varmış hala, ki maalesef parfüm 3 yıl önce üretimden kaldırıldı. Neyse hala elimde yarım şişesi mevcut, kendimi bununla avutuyorum ve çok özel günler haricinde kullanmıyor, koleksiyonumun en özel yerinde saklıyorum. İşte beni aylardır parfümcü parfümcü gezdiren kokuda bu kokuya benzeyen dip notaları mevcut olan bir koku, ama yılmak yok aramaya devam...Bilen varsa ve yazarsa da pek memnun olurum.
 5. Givenchy - Very Irresistible : Tepe noktasındaki baharatlarından arındırılmış bir Absolutely Irresistible hayal edebiliyorsanız öyle, değilse Şakayık+Gül+Suudi Gülü gibi pembe yapraklı çiçeklerin hafif tarçınsı koktuğunu hayal edebilirsiniz. 
 6. Givenchy - Amarige : Bir arkadaşımın tavsiyesi ile denediğim sarı renkli çiçeklere karışmış kaşmir kazaklı seksi bir kadın hayal ediyorum, biraz eskilerden gelen ama kadın-kadın kokan gene muhteşem bir Givenchy kokusu daha.
 7. Givenchy - Ange ou Demon Edp : Hangi markanın parfümlerinin altına imzanızı atarsanız deseler hiç düşünmeden Givenchy'nin diyebilirim. Melekler ve Şeytanlar... parfümün adı bu. Melek gibi başlayıp gecenin ilerleyen saatlerinde sizinle oynayan iç gıdıklayan bir parfüm. Parfüm benim için sadece yaş itibari ile sınıfta kalıyor, çünkü ben bu kokuyu koklayıp gözlerimi kapattığımda toy bir şeytan görüyorum ;)
 8. Roberto Cavalli - Just : 16-25 yaş arası genç kızlara yakışacak, temiz, fresh çiçeksi-odunsu bir koku. Genç kızımız akşam gezerken de hoş koksun denilerek üretilmiş olabilir.
 9. Roberto Cavalli - Paradise : Tepe noktasında şeftali ile açılan bu parfüm olduça yazlık fresh bir koku. Gözlerimi kapattığımda kendimi sahil kıyısında, uzanmışım kumsala savrulup gidiyorum şarkısına, etraftan yayılan güneş kremi kokularına sürüklüyor. 16-25 yaş arası genç kızlara çok yakışacağını düşündüğüm temiz bir Roberto Cavalli kokusu daha.
 10. Roberto Cavalli - Acqua:  Tenimde her bir notasını buram buram çıkartan, tepe noktasından bitişine kadar güzel kokan koku. Her cilde, esmerlere yakışacağını düşünmediğim, yaza daha çok uyan, taze, dinamik, ama aynı zamanda çekici, yasemin-vadi zambağı içeren bir koku.
 11. Roberto Cavalli - Edp: Afrika portakal çiçeği ile egzotik duran, benim çaysı dediğim gruba dahil edebileceğim hoş kadın kokusu. 25+ kadınlara yakışacağını düşünüyorum.
 12. Lancome - Tresor : Gerçek bir efsane. Gözlerimi kapattığımda, sarı çiçeklerin arasında dolaşan, zamansız aynı zamanda romantik kadının kokusu. 25+ üstü kadınlara yakıştığını düşündüğüm gerçek bir klasik.
 13. Lancome - Tresor Midnight : Sarı çiçeklerin arasında dolaşan bu kadınımıza gece de eşlik etmesi için baharat eklenmiş yeni versiyonu. Esmer kadınlara daha çok yakışacağını düşünmekte olduğum muhteşem bir kadın-kadın kokusu daha.
 14. Lancome - La Vie Est Belle : Tepe noktasında turunçgillerle açılış yapan, ardından çiçeksi ama şekerli bir kokuya dönüşmekte olan Lancome'un hayatımıza yeni dahil olan kokusu. Çok karakteristik bir koku olmamasına rağmen esmerlerde hoş duran güzel bir koku.
 15. Lancome - O De Lancome : Çaylı limon kolonyası gibi kokan aşırı yazlık bir fresh bir koku. Bana hediye gelen bu parfüm derhal seven bir aile ferdine hediye olarak gitmişti. Sürekli 45 derecede yaşayan bir yerde yaşıyor iseniz tavsiye edilir ama tabii hangi kadın limon kolonyası gibi kokmak ister ki, bilemedim...
 16. Chloe - Signature : Chloe'de satın alabileceğim, aldığım tek koku. Elbiselerimin temiz, yeni yıkanmış gibi, taze kokmasını seviyorum. Elbiselerimin dedim dikkat ederseniz, bu sebeple de vapo deodarantı mevcut. 
 17. Chloe - Love : Anne büyüyünce ben sexy olucam, diyen genç kız kokusu. 16-22 yaş arasında annesinin yeni yıkadığı sweatine şeker bulaşmış gibi duran, pudralı diye satılan ki bence alakası olmayan, sevimli koku. Hani sevgiliniz güzel değildir de sevimlidir ya, öyle...
 18. Carolina Harrera - 212 : Şişesini görünce dahi tüylerimi ürperti alan traş losyonundan hallice sabunsu kadın kokusu. Eskiden lise yıllarında bazı genç kızlar erkek deodarantı sıkarlardı ya işte öyle bir koku. Sizde bu gruba dahilseniz seveceğinizi düşünüyorum. 
 19. Carolina Harrera - 212 Sexy : 212 yetmiyormuş gibi üzerine gül suyu dökersek nasıl olur diye denemişler, öyle kalmış. Sabunsu traş losyonuna batırılmış gül gibi kokan koku. 
 20. Carolina Harrera - 212 VIP : Tepe noktasında egzotik meyve ve rom bulunan, orta notalarında musk ve gardenya, alt notasında tonka fasulyesi ve vanilya var. Benim çaysı dediğim aileye ait koku çeşidi olup, gözlerimi kapattığımda klas ama cazibeli bir kadın hayal etmekteyim. VIP adını bu klas kokmasından aldığını düşündüğüm kadınsı bu koku 25-40 arasına çok yakışacağını düşünüyorum.
 21. Azzaro - Duo : Herhangi bir alametifarikası olmayan klasik baharatlı-şekerli kokulardan biri daha. Gözlerimi kapattığımda sexy olayım diye parfüm sıkıp çıkmış sıradan bir kadın düş'lüyorum.
 22. Burberry - Classic : Güzel bir kokuydu biz küçükken ama bu koku bizim kuşağın kabusuydu zira Chloe gibi her 5 kızdan 4'ü bunu kullanırdı. Geçenlerde, arkadaşımla bizi Burberyy'e yönlendirmek üzere atağa geçen danışman arkadaşı resmen aynı anda püskürttük, Hayırrrr teşekkürler, diye. 
 23. Dior - Hypnotic Poison Edp: İlk çıktığı yıllarda çikolatalı puro kokusu olarak satılmakta ve muhteşem idi. Geçenlerde aradığınız koku bu olabilir mi diye koluma boca ettiler. Acaba ne çıkacak diye saatlerce bekledikten sonra bildiğiniz haşere ilacı koktu parfüm. İçeriğini değiştirdiler galiba. Yani tutan bir parfüm neden değiştirilir ya da üretimden kaldırılır ki, bunu anlamıyorum. Başka bir koku adı altında satmak için midir, yoksa rakip firma satın aldığı için midir bilemiyorum. Artık hiç bir parfüm de o eski yoğunluklarında malesef üretilmiyor. 
 24. Dior - Addict Pour Femme Edp: Ben bu parfümü kullanan kadından korkarım arkadaş. Her notasında kişilik değiştiren, sürekli başka bir parfüm sıkmışsınız gibi sizi duygudan duyguya sürükleyen kadın gibi kadının kokusu. Bu parfümü kokladığımda gözlerimi kapattığımda 40+ yaşlarında, döpiyes giymiş, saçlarını topuz yapmış, güçlü bir iş kadını görüyorum. İlerideki yaşlarımda kokularımın arasında olacak olan parfümlerden biri daha. Çok güçlü bir koku çook.
 25. Dolce Gabbana - Pour Femme Intense : 2013 yılında hayatımıza giren ama şimdiden klasiklerden olmuş, günümüzün trendleri yansıtan seksi, güçlü kadını çağrıştıran bir parfüm. Tepe noktalarında limon olduğu belirtilse de parfümde hiç hissedilmiyor. Sıcak, hoş, seksi bir koku. Bence teninizde deneyin ve bana da anlatın. Çünkü bazen ben böyle sevdiğim hoş kokulara Düş'mekten yorumlayamıyorum.
 26. Clinique - Aromatics Elixir : Kadınlar için üretildiği yazsa da günümüzün Unisex parfümleri arasında yer alması gereken, 1800 adet bitki kökünden yapıldığı söylenen ve bir dedikoduya göre Bülent Ersoy'un kokusu olan parfüm.
 27. Clinique - Calyx : Tepe noktasında Limonlu bir açılış yapsa da sonrasında çiçeksi, fresh ama kadınsı bir kokuya dönüşen maalesef çok kalıcı olmayan, kendisini genç dinamik hisseden her yaş grubuna uyacağını düşündüğüm baharlık-yazlık hoş bir koku.
 28. Ralph Loren - Hot : Adı gibi Hot-Sexy olan, çiçekli ama içerindeki vanilya ile şekerli fakat genç duran, yürüdüğünüzde iz bırakan parfümlerden birisi idi, maalesef  bu parfümde 3 yıl önce üretimden kaldırıldı.   
 29. Cacharel - Noa : Pudra kokusuyla alakası olmayan, oda spreyinden hallice, düz başlayıp düz biten, beyaz çiçek(yasemin,zambak) kokusu.
 30.  Avon - Celebre : Pembe çiçeklerden bahçelerde yürüdüğünüzü hissettiren baharlık, taze, genç uygun fiyatlı güzel bir parfüm.
 31. Avon - Soft Musk : Pudra kokusu mu duymak istiyorsanız aradığınız koku işte bu. Fiyat/Performansı ise muhteşem, ertesi gün bile elbisenizde duymanız mümkün, kışlık elbiseler için ideal pudra kokusu. Ama yıllar içerisinde içeriğinin zayıflatılmış olduğunu hissetim zira eskiden daha yoğun bir pudra kokusu alırdım.
 32. Avon - Intense Outspoken : İş yerinde kedilerimiz olduğu için ofisin fresh kokmasını istiyorum. Bazen de oda spreyi fiyatında parfümlerle karşılaşınca oda spreyi niyetine alıp sıkıyorum. Avon deyip küçümsemeyin buraya çok başarılı 3 parfümü olan Far away, Celebre ve Soft Musk'ını yazıyorum hatta bittikleri zaman mutlaka alır geri yerine koyarım. Ama Fergie serisi olan bu kokusu oda spreyinden öteye geçemiyor maalesef.
 33. Avon - Far away : Esmer, çukulata tenli ve 30+ üzerinde bir kadın iseniz tavsiye edebileceğim sexy gece kokularından birisi. Fiyat/Performans gayet iyi düzeyde.
 34. Yves Rocher - Ming Shu Fleur Rare : Tepe noktasında şeftali+yeşil elma duyulsa da sonrasında dip notasındaki odunsu bir zambak kokusuna bürünen yazlık çok fresh bir kokudur.
 35. Yves Rocher - Coco de Malaisie : Hindistancevizi aşığı olmanı yetmişyormuş gibi hindistancevizi gibi kokmakta istiyorsanız bu parfüm biçilmiş kaftan. 
 36. Tom Ford - Black Orcid : Bu parfüm kadınlar için üretilmiş olarak yazsada metroseksüel, modayı takip eden, sporunu yapan, şık günümüz erkeğinin parfümü nasıl olmalı deseler Tom Ford derim. Bu parfümü kullanan arkadaşımdan (erkek) rica edip koluma püskürttüm hemen. Gece uyuyamadım arkadaşlar burnumu delip geçen yoğun koku yüzünden, içerisinde kesinlikle uyarıcı olduğunu düşünüyorum, hani sevişmeyecekseniz boşuna sıkmayın, öyle bir koku. Gündüz, spordan sonra, iş toplantısında kullandığınızı düşünemiyorum. Yok illa kullanacaksanız gece 12'den sonra 2 fıs sıkmanız kafi, üzerinde +18 ibaresi ile satılması gerekiyor, bence.
 37. Revlon - Charlie - Gold : Parfümlerin annanesi, hası, anakraliçesi. 50+ üzerinde olmasına rağmen dişiliğinden hiç bir şey kaybetmemiş, saçları hala sarı röfleli annanenizin gardolabından fırlamış gibi buram buram pudralı-odunsu-yasemin kokan parfüm. Hani gece bir davete katılacak olsam, Chanel No:5 mi Charlie mi arasında kalsam kesinlikle Charlie seçerdim, baskın-dişil. 
 38. Calvin Klein - Eternity : 
 39. Issey Miyake - L'eau D'issey Edt: 
 40. Estee Lauder - Modern Muse :
 41. Estee Lauder - Very Estee :
 42. Estee Lauder - Sensuous Nude :
 43. Estee Lauder - Sensuous :
 44. Davidoff - Cool Water for woman Edt :
 45. Dior - Jadore Edp:
 46. Dior - Dune Edp:
 47. Dolce Gabbana - The One:
 48. Chanel - No 5 : 
 49. Chanel - Chance :
 50. Chanel - No 19 Poudre :
 51. Gucci - Guilty Black Pour Femme : Kırmızı orman meyveleri ile şekerli seksi, mor çiçekler ile çekici, kırmızı biberle baharatsı-gece parfümü olarak  biraz karışık düşünebilirsiniz ama hoş koku ailesinden birisidir.
 52. Versace - Vanitas
 53. Valentino - Valentina Acqua Floreale: Ah Valentina biricik sevgilim, gözlerimi kapattığımda aynen bu cümleyi kullandırtıyor. Küçük, masum, romantik; herhalde bu kokuyu da böyle tanımlayabilirim. Son gözdem biricik Valentinam... İçerisinde yasemin, portakal çiçeği, paçuli ve amber var daha ne isteyebilirim ki. 
 54. Laura Biagiotti - Blu Di Roma: Bir meyva ne kadar çekici olabilir diyebilirsiniz. Fakat içerisine gül, yasemin ve paçuli girince nasıl olduğunu bize gösteren, benim mavi acqua serisine dahil ettiğim, güzel, taze, baharın müjdecisi harika bir parfüm daha.
 55. Dolce Gabbana - Light Blue Sunset in Salina: Çok hoş bir çiçek bahçesi açılışı yapan parfümün son kalan notaları traş losyonu gibi sabunsu kokuya dönüşüyor. Taze çiçek, sabun kokuları sevenlerin beğeneceği bu parfümü almak isteyenler şimdiden stok yapabilirler çünkü üretim sınırlı sayıda.
 56. Lalique - Living Lalique : Bu kokuyu koklayıp gözlerimi kapattığımda bol ışıklı, yalnız çatal bıçak seslerinin duyulduğu çok şık bir restoran görüyorum. Lüksü ve orta yaşlarda bir kadını hayal ediyorum. 2015'in yeni çıkanları arasında olan bu koku bir şans verilmeyi hakediyor.
 57. Marc Jakobs - Lola : Hep söylerim herkesin zevk, duruş, kişilik. Her ne kadar içeriği ile belirtip objektif bir yorum yapmaya çalışsam da benim burada yazdıklarımın da sonuçta benim kendi zevklerim doğrultusunda olduğunu asla unutmamalısınız. Çok sevdiğim iki erkek arkadaşlarımın danaya girer gibi ortak parfüme girip bana aldıkları bir doğum günü hediyesi. Şişesindeki çiçeğine göre seçilim yapmışlar ve kokuya bakmadan almışlar, işte satış pazarlama örneği daha :) Baharat dükkanı gibi koktuğunu düşündüğüm için bir şişe kullanıp ikincisini kullanmam diye düşürüm diyordum ki bitsin diye üzerime boca ettiğim bir gün enstitünün öğrenci işlerini gittiğimde sarışın sekreter hatun dönüp parfümünüz çok güzelmiş adı ne demişti. İşte zevklerin değişken örneği daha. Bana kesinlikle hitap etmeyen ama seveninin bol olacağını düşündüğüm baharatlı seksi koku.
to be continued...


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder