Cuma, Nisan 15, 2016

Hottentot Venüsü: Saartjie Baartman


Kocaman devasa kalçalarınızın yaşadığınız ilkel kabilede doğurganlığı ifade etmekte ve gerekli durumlarda çocuğunuzu taşımak için kullandığınızı hayal edin.

Sonra sırf derinizin rengi farklı diye köle olduğunuzu, alınıp satılabildiğinizi. Daha sonra para kazanmak için kandırılıp köle olduğunuz ve renginiz farklı diye sirklerde çırılçıplak çalıştırıldığınızı ve zenginlere sunulduğunuzu.

Beyazların sizinle alay edip kahkaha attıklarını hayal edin.


Zengin olmak için kandırılıp köle olmuş, alınıp satılmış, alkolizime yakalanmış, fahişelik yapmak durumunda kalmış ve 26 yaşında ölmüş Saartjie Baartman.

Çok değil 1808 yılında yaşadığı Khoikhoi kabilesinden, henüz 19 yaşında iken dönemin modası olan "Freak (ucube) Show"larda çalıştırılmak üzere Londra'ya sırf olağandan farklı diye götürülmüş ve vücudu sergilenmiştir. Yaşarken vücudunun sergilenmesi yetmezmiş gibi 26 yaşında öldükten sonra da kalçası, vajinası ve beyni gövdesinden ayrılarak Paristeki -İnsanlık Müzesinde 1876'ya kadar sergilenmiştir. Georges Cuvir ise ölmeden önce vücudunun kalıbını çıkartmıştır.

Güney Amerika Başkanı Nelson Mandela tarafından 1994 yılında vücudunun kalıbı ve parçaları için Fransa'ya başvuru yapılmış ancak 9 Ağustos 2002 yılında parçaları  iade edilerek Hankey'de gömülmüştür. Umarım acıları dinmiştir Sarah'ın, huzurla uyu.Geçmişte insan olmamakla itham edilen Siyahi insanlar için insanlığımızdan utanıp yerin dibine girmediysek bugün de medeni olmadıkları için insan yerine koymadığımız Ortadoğulu insanları, kayıp olan 10.000 adet Suriyeli Çocuğa ne yapıldığını ya anlamışızdır ya da görmezden geliyoruzdur. Olağandan farklı diye, kalçası büyük diye, şişman diye sevmeyi ve aşık olmayı bile zayıflara layık görüyoruz. Tarih tekerrür ediyor, insan olamamızın ayıpları ve geleceğin utançlıklarıyla beraber...Kaynaklar;
1) http://www.bbc.com/news/magazine-35240987
2) http://www.imdb.com/title/tt1401643/
3) https://en.wikipedia.org/wiki/Saartjie_Baartman

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder