Cumartesi, Şubat 18, 2017

Arrival / Story of Your Life ya da Geliş Üzerine

arrival story of your life yorum
Arrival; internet paylaşımlarında karşıma çıkınca, üstelik aynı zamanda yakın bir arkadaşım tarafından "mutlaka izle" diye bir öneriyle gelince hemen izlemeye kararı verdim. 
film yorumlari
Başlangıçta büyük bir heyecanla izlediğim film zamanla sıradanlıklar silsilesine, açıklanmamış sorularla ekran başında izleyenleri bırakarak, aldatılmışlık hissiyle bitti, maalesef.
Böyle bir bitişle açıkçası Holiyvod Filim Endüstrisi Interstellar  ile oluşan kitleyi fark etmiş olacak ki onlara yönelik bir film ile "gişe toplarıza"gitmiş diye düşünüyorum. Maalesef çok güzel bir konuyu da katletmiş. Contact ile Interstellar'ı karıştırıp, biraz da I-Origin kattığımız formülle biz bunu yakalarız, demiş. 
film onerileri
Interstellar; her sahnesi, her anıyla bilimsel bir ispata dayalı olarak kurgulanmış, felsefe, kuantum fiziği, dinler tarihi vs. ile harmanlanmış yüksek bir bilincin ürünü olarak bizleri, filmin başında saçlarımızı yoldurtmuştu. Hatta Oscar alamamasını sırf günümüz insan çoğunluğunun hatta Oscar'a oy verenlerin bile anlayamamasından kaynaklandığını düşünüyorum.
filmi nasil

Buradan sonrası neden böyle düşündüğümün ispatı olacağından spoiler içerir.

Kaba tabirle konusu; Geleceği görme yetisi bir şeyler tarafından bahşedilmiş bir kadını, uzaylıların kendisini seçerek dünyayı kurtarmasını anlatırken, kendi özel yaşantısında da sonunu bildiği hayatını kaderci bir yaklaşımla değiştirmemeyi anlatıyor.
I-Origin'de de karşımıza çıkan kaderci yaklaşım, geleceği görebilme, işitebilme, konuşabilmenin bir karşılığı olmalıydı ama Arrival/Geliş neden ve nasıllarla havada kalıp bitti.

Dillerin insanların algısını sınırladığının ve evrensel bir dilin hepimizin anlaşılabilir kılacağının anlatımı daha güzel olamazdı, bu konuda filmi izlemenizi öneriyorum. Üstelik bunu da bilimsel bir dili öyküleştirmeyi kullanarak yapmış ama... ama kadercilik gibi bilimsel olmayan bir sonla filmi bitirirsen trübünlere oynamış oluyorsun Holyvudcum. Kısacası olmamış ve bu canım konu harap olmuş. Endüstrine selam eder gözlerinden öperim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder