Cumartesi, Mart 11, 2017

BODY POSITIVE MOVEMENT / BEDENİMİ SEVİYORUM

bedenimi seviyorum
Standart nedir? Belirli boyutlarda, belirli bir tipe uygun olarak yapılmış, belirli ölçülere, yasaya ve kullanıma uygun olan şeyler için kullanılır. Bir yasa çeşidi, bir yönetim biçimi ya da bir makina parçası olabilir. Peki ne zamandır biz, yaşayan canlılar için "standartlar" uygulamaya başladık.
bedenimi seviyorum
Küresel dünyada Kadın bedeninin tek tipleştirilerek standartlaştırılması ile belli ölçü kalıplarına sokulması ve özgürlüklerin kısıtlaması ile karşı karşıyayız. 
Estetik ameliyatları, kilo verme hapları, güzellik sektörü değil kaç kadın ya da insan bu standartlara uyma uğruna hayatını kaybetti, hiç düşündünüz mü? Sırf bu standartlara uyma uğruna özgüvenini kaybetti, eve kapandı ve belki de intihar etmeyi düşündü. Niçin? kumaşlardan daha fazla, daha verimli üretim yapılabilmesi için. 
body positivity movement
İşte bu noktada "Mutluluğun baskülden eksiler sayılar" olmadığını fark eden kadınlardan biri olan ve benim de Instagram'dan takip ettiğim Megan Jayne Crabbe karşılaşıyoruz. Kendisi 25 kilo iken "ya ölecektim ya da yemek yiyecektim'i" seçen anoreksiyadan kurtulmuş bir kadın. Sadece o değil The Gossip grubundan tanıdığımız Beth Ditto ise "Kilolu lafından nefret ediyorum, çünkü bu insanları olması gereken standartlara hapsediyor" diyor. 

Peki biz; Mantısı, İçli köftesi, Analı Kızlısı, İşkembe Dolması, Lahana Sarması, Dolması ile muhteşem bir mutfağa sahip Türk Kadını S/M ölçülerine sığdırabilir miyiz? Halbuki bedenlerimizin farklılığı ile ne kadar güzeliz.
Herkes için milat vardır, benim miladım yalnızca S/M üreten firmalardan ya da yalnızca 40 bedene kadar çalışan Markalardan, Tekstil firmalarından ürün almamakla başladı. Siz de zayıf olsanız da Body Posivitity Movement hareketini destekleyebilirsiniz.
body positive movement
ve ben bu Özgür, Özgüvenli, Hayatı, İnsanı İnsan olduğu için seven kadınları yürekten kutluyorum....

Hayatı ya da bir kişiyi sevmeniz için gerekli olan şey daha fazla üretim yapılmasını sağlayacak kumaşlar ya da onun kilosu değil yüreğidir. Gülümseyin, Hayatı Sevin ve Bedeninize Şükredin. Ve inanın birlikte çok daha güzeliz. Sevgiler...
body positive movement bedenimi seviyorum

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder