Çarşamba, Nisan 26, 2017

İNTERNETİN VEBASI: TROLL NEDİR? NE İŞE YARAR?

Son günlerde her yerde karşımıza çıkan, aslında bir çeşit denizcilik terimi olan ve asıl amacı Avlamaya yarayan Troll neydi, ne işe yarıyordu ve neden hayatımıza girmişti? 
troll yorum
Twitter'ın başlangıcında derinlerdeki insanlara ulaşarak ünlülere takipçi kazandırmak ya da ünsüz, sıradan, normal insanları bir çeşit sanal yani gerçek hayatta bir karşılığı olmayan fenomenlere dönüştürmeye yarayan sistem evrilip birden hayatımızın içine...şey yani tüm bilgilerimizi yok etmeye başladı. 

Yazmış olduğunuz bir Tweet'i, cümleyi ya da yaşadığınız bir hikayeyi hiç başkası yazmış gibi internette rastladınız mı? Örneğin Özdemir Asaf'a ait olan bir şiirin altına Nazım Hikmet, Nazım Hikmet'e ait olan bir sürü şiire Turgut Uyar ya da hiç tanınmamış birisinin yazısının altında Mevlana yazdığını, bir kaç gün önce sosyal medyada yazmış olduğunuz bir fikirden birilerinin alıp yürüdüğünü, reklam yapıldığını ya da videosunun çekildiğini, sözlük reytinglerini arttırmak ya da toplumsal algıyı ölçmek için anket niteliğinde saçma sapan başlıklar açıldığını, çekmiş olduğunuz bir fotoğrafı başkasının paylaştığını hepimiz görüp şahit olmuşuzdur. 
internetin vebasi
Peki; İnternetin vebası, çağın salgın hastalığı, düşüncenin virüsü Troll gerçekte günümüzdeki kullanımıyla neydi?
Hazırsanız Başlıyoruz
Bu noktada gırgır geçmiyorum sizinle.
Gerçekleri saptırmaktan çok öte bir misyonları vardı:
Gerçekliği trollükle unutturabilir, vazgeçirebilir, inandırabilir, cahilleştirebilir ya da örtebilirsiniz.
Daha da açıyorum;
Geçmişi unutturabilir, Milgram deneyinde olduğu gibi bir toplumu itaat ettirebilir, Asch deneyinde olduğu gibi yalana inandırabilir, bilgi üretmeyen bir toplumun bilgi ağını yok edebilir ya da her türlü gerçekliğin üstünü örtebilirsiniz.
Hayır bitmedi. Sadece bilgi seviyesi düşük insanlara uygulandığını düşünüyorsanız yanılgıdasınız. Çünkü asıl mesele SENdin.
Direnci kırmak, manipüle etmek, en önemlisi ve en tehlikelisi kendini yani seni şüpheye düşürmek için uygulanıyor. Herhangi bir trolle inandığınızda ya da hak verdiğiniz noktada direnç, inanç, algı ve en önemlisi bilgi çekirdeği kırılıyor.
Bu amaca hizmet eden bu kişiler ise, bilinçli olarak yaptıkları için kendilerine yani Trollere bir Nükleer Bomba gibi muamele görmesi gerekiyor çünkü kuantum uydusunun olduğu bir dünyada bir atom bombası kadar tehlikeliler aslında. 
trol kime denir
Peki bir trolle karşılaştığınızda neler yapılabilir?
1)İnkar etmek
2)Kabullenmemek
3)Cevap verip değerini yüceltmemek
4)Bıraktığın noktadan kendini savunmak.
5)Tartışmaya gireceksen destek ekibi oluşturmak.
gibi seçenekler arttırılabilir.
milgram deneyi
Püf nokta ise Troll bir çeşit yalancıdır. Yalancı olduğu için ve yalan söylediği için suçluluk psikolojisi içerisindedir. Yürümen gereken nokta burasıdır.
Kendine İNAN, GÜVEN, DOĞRUDAN VAZGEÇME!..

Son olarak meraklısı için BONUS:
Not:
Bütün yazımın ana müsebbibi sitemde fotoğrafı da olan bir cümlemin altında Ara Güler imzası atılmış bir halde bir Twitter kullanıcısının biyografisinde yazmış olduğunu görmemdi. Gerçekten fikrin bir yerlere ulaşabilmesi noktasında bir sıkıntım yok, hatta bu güzel bir şey. Ama bir cümlenin, bir insanın, bir fikrin değerli olması için altında illa ünlü bir insanın, takipçi sayısı yüksek bir instagram profilinin ya da yumurta hesaplarla şişirilmiş bir twitter kullanıcısının imzası olması gerektiği... inancımızın kırılması... asıl kafa yormamız gereken noktalardan birisi de buydu galiba. 
Sevgiler...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder