Cumartesi, Mayıs 13, 2017

Annene sevgini göster: Tüket!


                                    anneler gunu elestiri

Reklamlarda bir anne sevgisi devam ediyor. I love you MOM diye çığlık attığınızı duyar gibiyim. Bu firmaların gerçekten annenizi sevdiğini, sizi umursadıkları ya da toplum yararını gözettikleri için anneler günü içerikli sevgi dolu reklamlar yaptıklarını düşünüyorsanız o halde başlıyoruz.
Peki annesi olmayan çocukları, annesi vefat etmiş olanları, hastanede yoğun bakımda olanları, uzakta olup annesini göremeyenleri hiç düşündünüz mü? Bu reklamları izleyince neler hissettiklerini? İçleri yanmıyor muydu, annem hayatta olsaydı da kutlasaydım diye içten içe ağlamıyorlar mıydı yani. Ki yanında olsak da özlediğimiz annemizi.
İşte sadece canlı insanın paraya dönüştüğünü bilen ve sizin anne sevginiz gibi yüce bir sevgi düşüncenizi sömürerek evet sömürerek tüketime yönlendiren bu reklamların amacı neydi: tabii ki Tüketim. Bu firmaların annenler günü umurlarında olsaydı topluma yönelik reklam yaparlardı yani: üreterek. Bir sömürge düzeni olan kapitalizmin anne sevgimizi sömürgesi işte tam da buydu.
Gerçekten anneler gününü kutlamak istiyorsanız annesi olmayan bir çocuğa bir günlük annelik yapın, bir kediyi emzirin, bir mezarı beraber ziyaret edin ya da hastanede annesini bekleyen bir insanın elinden tutun, yetecektir. 

Tüm annesi hayatta olmayan insanların elinden tutarak anneler gününü kutlarım.

Sevgiler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder