Salı, Kasım 07, 2017

POSTMODERNİZM ÖLDÜ YAŞASIN NEUMODERNİZM

postmodernizm

 Postmodernizmi ve Modernizmi anlamamız için öncelikle geçmişin tarihsel, sosyolojik ve kültürel süreçlerini değerlendirmemiz gerekir. Geçmiş merceğini elimize aldığımızda postmodernizm ve modernizmin iyi ve kötü yanları olmuştur diyebiliriz. 

O halde neydi bu postmodernizm?

dustuk.com
,
Bilginin, gerçeğin, ütopyanın atomize düzeye indirgeyerek içinin boşaltılması ve bir tüketim malzemesi haline dönüştürülmesidir. 


Tüm değerleri yok ederek para unsuru haline getiren kapitalizmin Postmodernizm yumruğunu yediyseniz başlıyoruz.Modernizim insanı bilgisizlikten, akılsızlıktan, dogmalardan, boş inançlardan kurtarmayı amaçlar.

Postmodernizm ise gerektiğinde insanın boş inançlar ve dogmalarla mutlu olabilir demiştir. Bilim, sanat, felsefe, din, mitolojiyi iç içe alarak disiplinler arası bir temel anlayış kabul edilebilir demiştir.

Yine postmodernizme göre kentsel yaşamın kır yaşamından üstün bir yanı yoktur. Her türlü yaşama biçimi zenginliktir. Bunlar teke indirgenmemeli tersine arttırılmalıdır.

Evrende çelişki, kaos bulunuyorsa sanatta da öyle olmalıdır. Sanat özgün ve dahilerin işi değil herkesin işidir.

Sanatta içerik önemli değil önemli olan biçim ve söylemdir demiştir.

Ayrıca demokrasiyi kabul etmez, etik değerleri yoktur, eğitimi her birey kendi düzenler.  Bilgiyi kişinin kendi bulması gerektiğini söyler.

Bu kadar tanımdan sonra örneklerle pekiştirelim.

Modernizm düzendir, postmodernizm kaostur.

Modernizm ülkenin dört bir yanına tiyatroyu götürmektir, sanatı en ucra köşeye yayma ütopyasıdır. Postmodernizm zorunda mıyım, diyendir.

Modernizm sanat ile insanları aydınlatmayı, karşı tarafta bir farkındalık yaratmayı düşünür, postmodernizm sanat insanların hayatını değiştirmez der. İçerik yönünden içi boş ama tüketilebilir çalışmalar üretir.

Modernizm tüm çocukları, eşit ve adil bir düzende eğitir, onlara sanat götürmeyi düşünür. Postmodernizm aileleri tarafından kutsanmış çocuklar yaratır. Eğitimi almak isteyen alacaktır, diyendir.

Dünyamızdaki temel sorun eşitsiz eğitim, kültürel kaos ve örgütlü cahillik iken postmodernizm savundukları itibari ile artık post'tur, geçmiştir.

Günümüz yeterince aydınlandıysa merceğimizi kaldırıp şu soruyu sorabiliriz: peki şimdi ne olacak?

Modernizm bir ilericilik hareketi ise evrim yapısı itibari ile asla tersimeyecek, postmodernizmi de içine alarak yeni bir modernizm yaratacaktır, yaratmıştır da. Örneğin Sense8, Westworld, Black Mirror birer NeuModernizm'dir. Disiplinler arası bir temelle içerik yönünden güçlü, insanları aydınlatıcı, yaşama biçimi açısından zengin, aynı zamanda birer tüketim unsurudur. Bu nedenle NeuModernisttir.

Bizim yapmamız gerekense NeuModernizmi takip etmektir.

Bu nedenle Postmodernizm öldü yaşasın Neumodernizm.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder