Cumartesi, Aralık 23, 2017

Bir Darren Aronofsky Başyapıtı Anlatısı Olarak: Mother!

mother film yorum
Metaforik ve sembolik anlatımla, alegorik bir hikaye olarak işlenmiş muazzam bir başyapıt olan ve 2017 yılında yayınlanan Darren Aronofsky filmi Mother!
javier bardem
Filmi izledikten sonra hakkında ne söylenmiş diye sözlüklerde arama yaparken "yaradılışı anlatıyor" olarak yazılmış. Ama ne zamandan beri dört büyük dinin tanrısı reenkarnasyonun olduğunu söyler ya da anlatır? Adem-Havva mitinin geçtiği hiçbir dinde reenkarnasyon olmadığına göre hazırsak artık filmin ne anlattığına bakabiliriz:
Film; bir eser yaratıcısının eserini yaratırken yaşadıklarını İlham'ın gözünden anlatıyor. 
Filmde Eser Yaratıcısını Javier Bardem İlham'ı ise Jennifer Lawrence oynuyor.
dustuk.com
Buradan sonrası Spoiler içerir, filmi izlemeden okunmaması tavsiye edilir.

Filmin ne anlattığı ise keşke bu kadar basit olsa. Öyle incelikle ustaca işlenmiş ki filmi başyapıt yapan da bu ustalık oluyor. Gelelim hikayeye:
Bir şairin yazabilmesi için İlham'a ihtiyacı vardır. Artık yazamayan bir yazar olan Javier Bardem İlham'ını alır ve yuvalarına giderler. Geçmişi ve anlarını yani yuvasını İlham teker teker, yeniden onarır. Ne kadar onarırsa onarsın şairin içinde kanayan bir yarası ise her zaman vardır.
Bir eserin yaratıcısı o eserin tanrısı ise oğlu Adem yani şairin geçmiş eserindeki ama şimdinin ölmekte olan kahramanı, tanrısına hayran Ed Harris ile karısı Havva Michelle Pfeiffer gelir ve şairin geçmişten kalan tek serveti olan taşı kırarlar. Geçmiş eserinin tohumundan yani kahramanın çocuklarından bir şair ne elde edebilir: Para. İşte burada Habil ile Kabil hikayesi ile işlenir.
Şair sosyalleşmek, yeni hayatlara açılmak ister oysa İlham öyle midir; asosyaldir, yalnız kalmak ister, bir anne gibi onu yapma, oraya oturma diyendir.
İlham gerçekten sevildiğini anlayınca ve artık onunla seviştiğinde ilk tohumunu verir ve şair yazmaya başlar. 
Film buradan sonra kopar, son yarım saat yarım dakikaymış gibi geçer.

mother
İlhamın ilk geldiği anda ürettiğiniz eseri insanlarla paylaştığınızda insanlar eserinizi parça parça ederler. İlham'ın ilmek ilmek işlediği, onardığı evi talana çevirirler. Bir kısım insanlar ise  şairlerin sözlerinden din icat ederler. Günümüz insanının sanat eserine bakışının eleştirisini Darren Aronofky toplumun yüzüne buralarda çarpar. 
İlham'ın doğumu gittikçe yaklaşır. Bu süreç ise en sancılı süreçtir ve bu en sancılı süreçlerde isyanlar, faşizm, ayaklanmalarda ilham bize çocuğunu verir. Yani en zor süreçlerde en güzel eserler yaratılır diyor ama anladılar mı acaba?
Çocuğunuz doğduğunda sözlerinizden din icat edenler ve bu duygulara aç insanlar tarafından eseriniz parça parça edilir. İlham'ınız kararır artık dayanamaz ve kendini yok eder, ölür. Ama İlham hiç ölür mü şapşik. Kalbi taşa, dev bir elmasa dönüşür. İşte burada İlham'ını öldürdüğü, onun kalbini karartığı için  yazar tekrar yazamama döngüsüne girer. Şair Mother'ını alır ve yeni eserine doğru yol alır.
Bir eser yaratıcısının ilhamı ile yaşadığı süreçler ancak bu kadar güzel anlatılabilir. Beni çok derinden etkileyen ince ince işlenmiş bu filmi anlamak için sekans sekans incelemek gerekir.
Son olarak yönetmen eser yaratıcılarına öğüt verir nitelikte şöyle der, sürekli yaratmak istiyorsan ona iyi bak...
mother analiz
Not: Tüm yazı tarafıma aittir. Kaynak belirterek kullanarak sende destek olabilirsin.
Keyifli seyirler...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder